Υποτροφίες

Πρόγραμμα υποτροφιών αριστείας της Ομοσπονδιακής Κυβέρνησης της Ελβετίας, ακαδημαϊκού έτους 2020-2021

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών μπορείτε να βρείτε πληροφορίες σχετικά με τη συνοπτική περιγραφή και τις αντίστοιχες προκηρύξεις σχετικά με πρόγραμμα υποτροφιών αριστείας της Ομοσπονδιακής Κυβέρνησης της Ελβετίας, ακαδημαϊκού έτους 2020-2021, για:

ΙΚΥ_Ανακοινωση πρόσκλησης " Ενίσχυση Μεταδιδακτόρων ερευνητών/τριων-2ος κύκλος, ΕΣΠΑ 2014-2020"

Δείτε παρακάτω το Δελτίο Τύπου για την πρόσκληση

601 θέσεων υποτροφιών για εκπόνηση μεταδιδακτορικής έρευνας στην Ελλάδα,

μέγιστης διάρκειας είκοσι τεσσάρων (24) μηνών, στο πλαίσιο της Πράξης

«Ενίσχυση Μεταδιδακτόρων ερευνητών/ερευνητριών- Β΄ κύκλος»,

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΙΔΡΥΜΑΤΟΣ CANON ΕΥΡΩΠΗΣ

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί ανακοίνωση σχετικά με ένα αριθμό υποτροφιών που χορηγεί ετησίως το Ίδρυμα Canon, σε Ευρωπαίους πολίτες, για την πραγματοποίηση έρευνας σε οποιοδήποτε επιστημονικό πεδίο, σε οποιοδήποτε Ίδρυμα υποδοχής στην Ιαπωνία, με ελάχιστη προϋπόθεση την κατοχή μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών.

Οι αιτήσεις υποβάλλονται κάθε χρόνο έως τις 15 Σεπτεμβρίου.

Προκηρυξης Διδακτορικών Υποτροφιων εξωτερικού_Κληροδοτημα Νικ Δ Χρυσοβέργη

Ανακοινώθηκε απο  το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών η Προκήρυξη τεσσάρων (4) θέσεων υποτροφιών με επιλογή, για εκπόνηση διδακτορικής διατριβής, εξ ολοκλήρου στο εξωτερικό, κατά το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020, από τα έσοδα του κληροδοτήματος «Νικ. Δ. Χρυσοβέργη».

Η καταληκτική ημερομηνία υποβολής των αιτήσεων είναι 2η Ιουλίου 2019.

Περισσότερες πληροφορίες αναγράφονται στο Δελτίο Τύπου, παρακάτω

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΔΙΜΕΡΩΝ ΜΟΡΦΩΤΙΚΩΝ ΣΥΜΦΩΝΙΩΝ ΓΙΑ ΣΠΟΥΔΕΣ/ΕΡΕΥΝΑ

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών μπορείτε να βρείτε την προκήρυξη 44566/Ζ1/21.3.2019 του ΥΠΠΕΘ και ενδεικτική περιγραφή των προγραμμάτων υποτροφιών ανά χώρα (Βέλγιο, Κροατία, Βουλγαρία), προς Έλληνες/Ελληνίδες, στο πλαίσιο Διμερών Μορφωτικών Συμφωνιών, για σπουδές/έρευνα και θερινά σεμινάρια γλώσσας & πολιτισμού.

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΥΠΟΤΡΟΦΙΩΝ ΕΚΟ ΓΙΑ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΟΥΣ & ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ

Σας γνωρίζουμε ότι, η Σύγκλητος του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης στη συνεδρίασή της με αριθμό 2979/22 και 23-1-2019, αποφάσισε να εγκρίνει την προκήρυξη για την χορήγηση εκατόν δέκα (110) υποτροφιών-όπως αυτές αναλύονται στη παράγραφο 1: «Αριθμός υποτρόφων» της συνημμένης προκήρυξης- σε προπτυχιακούς/κες και μεταπτυχιακούς/κες φοιτητές/τριες Τμημάτων του Α.Π.Θ.

Υποτροφία Βρετανικού Συμβουλίου

Κατόπιν πρόσκλησης του Βρετανικού Συμβουλίου, σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών μπορείτε να βρείτε παραπομπή στην ανακοίνωσή του σχετικά με τη χορήγηση μίας (1) υποτροφίας, αξίας έως 10.000 BP, για την κάλυψη των διδάκτρων ενός προπτυχιακού ή μεταπτυχιακού προγράμματος σπουδών, σε ίδρυμα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης ή επαγγελματικής κατάρτισης ή σε εκπαιδευτικό φορέα μεταλυκειακής εκπαίδευσης, σε Ελλάδα και εξωτερικό.

Σελίδες