Υποτροφίες

Υποτροφίες, οικονομικές ενισχύσεις, βραβεία σε προπτυχιακούς/ες φοιτητές/τριες

Δείτε παρακάτω τις  προσκλήσεις για τη χορήγηση υποτροφιών απο τα κληροδοτήματα:

-Κων/νου Τσώπρου

-Γεωργίου Βάρκα

-Δημ. Τσιακμακόπουλου

-Κων/νου Κατσέα

καθώς και τις οικονομικές ενισχύσεις απο δωρεές

-Αφών Κοντίδου

-Γεωργίου Τρέκα ή Τρικατσούλα

-απο κληροδοσία Τ. Τζιβόγλου

Υποτροφίες από και διαμέσου της Ενωσης Ελλήνων Εφοπλιστών

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί συνοπτική ανακοίνωση σχετικά με την προκήρυξη 4 προγραμμάτων χορήγησης υποτροφιών, από και διαμέσου της Ενωσης Ελλήνων Εφοπλιστών, για πραγματοποίηση μεταπτυχιακών (προδιδακτορικών) σπουδών σε τομείς σχετιζόμενους με τη ναυτιλία, σε πανεπιστήμια κρατών-μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Οι υποτροφίες αφορούν σε απόφοιτους/-ες ΑΕΙ και ΤΕΙ ηλικίας έως 26 ετών.

Πρόγραμμα υποτροφιών της κυβέρνησης του Ισραήλ

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί ανακοίνωση σχετικά με το πρόγραμμα υποτροφιών της κυβέρνησης του Ισραήλ, στο πλαίσιο μορφωτικής συμφωνίας με την Ελλάδα, για το ακαδημαϊκό έτος 2019-20, που αφορά σε Έλληνες και Ελληνίδες υπηκόους, για α) σπουδές (μεταπτυχιακές) ή έρευνα (διδακτορική και μεταδιδακτορική), διάρκειας ενός ακαδημαϊκού έτους (8 μηνών) και β) την παρακολούθηση θερινών μαθημάτων γλώσσας (Ulpan), διάρκειας 3 εβδομάδων.

Προπυχιακές ή μεταπτυχιακές Σπουδές στο Πανεπιστήμιο York University του Τορόντο Καναδά

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Διεθνών Σχέσεων (http://international-relations.auth.gr/el/node/1843 ) έχει αναρτηθεί η ανακοίνωση για δυνατότητα σπουδών κατά το ακαδημαϊκό έτος 2019-20, προπυχιακών ή μεταπτυχιακών φοιτητών του ΑΠΘ στο Πανεπιστήμιο York University του Τορόντο Καναδά, με το οποίο υφίσταται πολυετής Συμφωνία Επιστημονικής συνεργασίας .

Stavros Niarchos Foundation- Υποτροφίες για προπτυχιακές σπουδές

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Διεθνών Σχέσεων (http://international-relations.auth.gr/el/node/1836 ) έχει αναρτηθεί η προκήρυξη των υποτροφιών του Stavros Niarchos Foundation για  προπτυχιακές σπουδές κατά το εαρινό εξάμηνο 2019 στο York University του Toronto Καναδά, στο πλαίσιο της υφιστάμενης Συμφωνίας Επιστημονικής Συνεργασίας με το ΑΠΘ.

Υποτροφίες Εκκλησιαστικού Ιδρύματος "Ταμείο Αρωγής Απόρων Μεσσηνίων Φοιτητών"

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί η προκήρυξη του Εκκλησιαστικού Ιδρύματος "Ταμείο Αρωγής Απόρων Μεσσηνίων Φοιτητών", της Ιεράς Μητροπόλεως Μεσσηνίας, που αφορά σε υποτροφίες προπτυχιακών σπουδών για φοιτητές με οικονομικές δυσκολίες, οι οποίοι κατάγονται από τις επαρχίες της Ι.Μ. Μεσσηνίας και έως την εισαγωγή τους στο Πανεπιστήμιο διαμένουν εντός των ορίων της Ιεράς Μητροπόλεως Μεσσηνίας.

Υποτροφίες για εκμάθηση σερβικής γλώσσας στο Πανεπιστήμιο Βελιγραδίου

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί ανακοίνωση σχετικά τη χορήγηση πέντε (5) υποτροφιών από το Υπουργείο Παιδείας, Επιστημών και Τεχνολογικής Ανάπτυξης της Δημοκρατίας της Σερβίας για την παρακολούθηση θερινού προγράμματος σερβικής γλώσσας (9-27 Ιουλίου 2018), στη Φιλολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Βελιγραδίου.

Προθεσμία υποβολής των αιτήσεων στην Πρεσβεία της Σερβίας στην Αθήνα είναι η 20η Ιουνίου 2018

Υποτροφία από τα έσοδα της κληρονομίας Κων/νου Παπαϊωάννου.

Δείτε παρακάτω την ανακοίνωση πρόσκλησης καθώς και την προκήρυξη χορήγησης υποτροφίας της κληρονομιάς Κ. Παπαιωάννου, αποκλειστικά σε φοιτήτριες,  για εκπόνηση μεταπτυχιακού ή διδακτορικού στο εξωτερικό.

Υποτροφίες Ιδρύματος Fulbright ακδ. ετος 2018-19

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών μπορείτε να βρείτε την προκήρυξη και συνοπτική περιγραφή των προγράμματων υποτροφιών προς Έλληνες πολίτες για το ακαδημαικό έτος 2018-19 του Ιδρύματος Fulbright, που απευθύνονται σε καθηγητές/-τριες, ερευνητές/-τριες, προπτυχιακούς/-ές και μεταπτυχιακούς/-ές φοιτητές/-τριες, Υ.Δ., εκπαιδευτικούς και καλλιτέχνες και αφορούν σε σπουδές, διαλέξεις, επιμορφωτικά προγράμματα και έρευνα στις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής.

Σελίδες